Ajalugu & Meedia

Mahejuurviljaaia loomise mõte hakkas idanema Oskar Lutsu majamuuseumi töötaja Avo Rosenvaldi peas. Paljud noogutasid heakskiitvalt, kuid linnakodanikke ja organisatsioone aia rajamisse kaasata ei olnud lihtne. Viljatuks jäid ka esimesed rahataotlused. Nii tuli alustada täiesti nullist – vahenditeta ja organisatsioonita.

Tartu Maheaia sünnipäevaks on 14. mai 2011, mil ligikaudu 30 inimest kogunesid Tartus Jaamamõisa ja Annelinna linnaosade läheduses Lehe tänava pikendusel asuvale tühermaale mahejuurviljaaia avamisele. Avo Rosenvaldi eestvedamisel oli sõlmitud leping MTÜ Juurikas ning Tartu Linnavalitsuse vahel 0,9 ha suuruse maalapi harimiseks ühiskasutatava aiamaana. Avakõnega mahepõllundusest esines EMÜ teadusprorektor Anne Luik. 22 inimest kirjutasid alla kuni 100-ruutmeetrise maatüki tasuta kasutamise lepingule. Tartu linna antud 0,9 hektarist hariti üles umbes 0,6 hektarit, mis avamise päevaks oli vaid korra läbi küntud. Vastsed maa kasutajad said töödega alustada mõni päev hiljem peale põllu libistamist. Põllutöödega toetas aia rajamist AS Tatoli eesotsas Mait Nõmmsaluga.

Suve keskpaigaks oli aiaga liitunuid juba 45. Mättalise ja suvekuivuses paakuva pinnase kiuste olid kõik õhinaga asja juures. Kasvama pandi kartul, naeris, põlduba, aeduba, kõrvits, suvikõrvits, porgand, jääsalat, rukola, saialill, petersell, piparmünt, murulauk, basiilik, nuikapsas, brokkol, aster, peiulill, redis, lillkapsas, porru, till, koriander, mustrõigas jne. Umbrohukasvatajaid oli mõni üksik.

Töökorraldust ning kiireloomulisi küsimusi arutati põlluservas peetud koosolekutel. Lõpuks otsustati asutada MTÜ Tartu Maheaed: selleks, et paremini põllul hakkama saada, aga ka tegevuse laiendamiseks ning linnaaianduse väärtuste ja hüvede tutvustamiseks. Maheaiandus linnas on võimalik ja see annab siin elamisele uue väärtuse.

Alates 19.09.2011 tegutseme  juriidilise isikuna MTÜ Tartu Maheaed nime all.

  • 14. mail 2011 avatakse Tartu servas Jaamamõisa linnaosa ja Raadi niitude piirialal Lehe tänava vahetus läheduses 0,9 ha suurune mahejuurviljaaed.
  • 19. septembril 2011 asutatakse MTÜ Tartu Maheaed.
  • 2013 saadakse Tartu linnalt tasuta kasutamiseks Pargi tänav 8 varjend, mida soovitakse kohandada juurviljakeldriks.
  • 23. mail 2013 avatakse Karlova linnaosas Pargi tänava varjendi katusel maheköögiviljaaed ümberkaudsetele lasteasutustele (Karoliine lasteaed ja Karlova Gümnaasium) õuesõppe võimaldamiseks. Aias tegutseb ka paar kohalikku pere.
  • 2013 saadakse Tartu linnalt tasuta kasutamiseks maad juurde Mõisavahes ja Lehe tänaval.

* * *

Tartu maheaia kohta on meedias ilmunud järgnevaid tekste:

Rohelise Värava Valge Lamba Orden anti Tartu Maheaia eestvedajale Avo Rosenvaldile, Roheline Värav, 27.05.2011 lk 8 – PDF

Kui leiate Tartu maheaia kohta kirjutatud artikli, blogipostituse või olete ehk ise meie kohta midagi kirjutanud, siis võite sellest kommentaarides lahkesti teada anda!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s